Hatay TV Haber

DEPREMZEDELERE SICAK YUVA; “AHŞAP EVLER”

Asrın felaketi sonrası depremzedelerin güvenli bir ortamda konaklamaları için hemen herkes kollarını sıvadı.

DEPREMZEDELERE SICAK YUVA; “AHŞAP EVLER”
12 Ağustos 2023 - 11:27

Asrın felaketi sonrası depremzedelerin güvenli bir ortamda konaklamaları için hemen herkes kollarını sıvadı.

İşte bu anlamda ortaya koyduğu başarılı çalışmalar ile dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Yaşam Alanları Girişimi Derneğinin deprem bölgesinde ihtiyaç sahibi aileler için inşa ettirdiği Ahşap Evler bugünkü konumuz. Sıcak bir yuva olarak adlandırılan Ahşap Evleri destekler ile tamamlayan Yaşam Alanları Girişimi Derneği Başkanı Hasan Emir Kavi, çok fazla ihtiyaç olması nedeni ile de bu projeye destek vermek isteyenlere de kapılarının açık olduğunu vurgulayarak Ahşap Evler projesi ile ilgili bilgilendirmeye başladı.

KAVİ: AHŞAP EVLER PROJESİNİN STARTINI VERDİK

Hasan Emir Kavi; “Öncelikle herkese büyük geçmiş olsun demek istiyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet geride kalanlara sabırlar diliyoruz. Yaşam Alanları Girişimi Derneği kendisi de depremzede olan Defne Belediyesi çalışanı bir dostumuzun Almanya’dan gelen dernek temsilcisi bir arkadaşımız ile kurulmasına öncülük ettiği bir oluşum. Değişik meslek odalarından ve uzmanlıkları olan bir grup gönüllü insanın depremzedeler için çaba harcadıkları derneğimizde ilk olarak Çadır kent kurma planımızı devreye soktuk. Ancak bölgenin çetin koşulları ve sokakta kalan insanların çokluğu nedeniyle çadır kentlerin geçici çözüm olacağına kanaat getirdikten sonra hamle yaptığımız konteyner kent projemiz de sonuçsuz kalınca kalıcı ve sürdürülebilir çözümler aramaya başladık. Depremzedeler için Daha iyi nasıl bir yaşam alanı oluşturulabileceği üzerine yaptığımız araştırmalar doğrultusunda Ahşap Evler projesinin startını verdik. Almanya’da bulunan derneğin mal alımı ile başlayan sürecimizde çok büyük yardımlarını gördüğümüz Adana Büyük Şehir Belediyesi katkıları ile Ahşap Evleri üretmeye başladık. Üretilen evlerin alanda kurulması ve yerleştirilmesi konusunda depremde en ağır hasarı alan ilçelerden biri olan Defne Belediyesinden yardım istedik.

EVLERİMİZ DOĞAYLA UYUMLUDUR

Onlar da sağ olsunlar hem iş gücü hem de yer tahsisi konusunda hızlı çözüm üreterek projemizin destekçilerinden oldular. Birçok gönüllü dostumuz ile Ahşap Evlerimizin montelerini hızlı bir biçimde gerçekleştiriyoruz. Ahşap Evler projesinde amacımız depremzede ailelerin başını sokacağı güvenli bir alan yaratmak, kendilerine ait küçükte olsa bahçeli ve sosyal alanlı yerleşim yerleri kurmak, mahallelerinden ve evlerinden çok uzak olmayan yaşam alanları sağlamak oldu bizler için. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda da bu konularda gösterdiğimiz hassasiyetler doğrultusunda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Ahşap Evlerimiz demonte biçimde tasarlandığından burada ihtiyaç bittiği anda tekrardan sökülerek depolarımızda istiflenip olası bir felakette kullanıma hazır hale getirilecektir. Defne Belediyesinin tahsis ettiği 4,5 dönümlük arsada 48 Ahşap Ev çalışmalarımız tam gaz devam etmektedir. Almanya’daki derneğin sağladığı maddi imkanlarla 6 adet ve yine Adana Büyükşehir Belediyesinin katkıları ile 6 adet Ahşap Evimiz kurulmaya başlanmıştır. Ayrıca Derneğimize yapılan bağışlar ve Almanya derneğinin katkıları ile yaklaşık 20-25 evin malzeme alımı için fiyat araştırılması yapılmaktadır. Uşaklı genç mimar arkadaşımız Orkun Gökmen tarafından tasarımları yapılan ve Yaklaşık 50 m2’lik oturum alanına sahip olan Ahşap Evlerimiz 21 m2’dir. Evlerin olabildiğince ekolojik, doğayla uyumlu olması amaç edinilmiştir. Gönüllülük esasına göre şuana kadar yaptığımız çalışmalara destek isteyenler Yaşam Alanları Girişimi Derneğinin aşağıdaki hesap numaralarına nakdi yardım yapabilirler.

HESAP SAHİBİ         YAŞAM ALANLARI GİRİŞİMİ DERNEĞİ

TL HESABI    TR98 0006 4000 0016 0410 3592 16

CHF HESABI TR37 0006 4000 0026 0410 1092 73

EURO HESABI          TR57 0006 4000 0026 0410 1072 64

USD HESABI TR47 0006 4000 0026 0410 1072 50

Bizlerle birlikte ilk günden itibaren Depremzedelerin barınma sorununu dert edinmiş, desteklerini esirgememiş herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org