Hatay TV Haber

SAVAŞ: “SIĞINMACI SORUNUNUN ARTIK ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon programının canlı yayında Hatay’a dair soruları yanıtladı.  

SAVAŞ: “SIĞINMACI SORUNUNUN ARTIK ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ”
14 Ocak 2023 - 12:14

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon programının canlı yayında Hatay’a dair soruları yanıtladı.  

Programın başında Hatay’ın çok özel bir il olduğunu söyleyen Başkan Savaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetine emanet ettiği Hatay’da belediye başkanı olmaktan ve Hatay’ın ulusal ve uluslararası arenada konuşulmasından dolayı oldukça mutlu olduğunu belirtti.

“CUMHURİYETİN İLANINDAN SONRA HATAY’IN İLK DEFA BİR DENİZ SINIR KAPISI OLDU”

KKTC ile Hatay arasında Deniz Otobüsü(HADO) seferleri başlatarak Arsuz İlçesinde bir deniz gümrük kapısı oluşturulduğunu vurgulayan Savaş, “ HADO ile 19 Mayıs’tan itibaren 31 Ekim’e kadar KKTC’nin Girne ve Magosa limanlarına 26 bine yakın yolcu taşıdık. Şu anda Beyrut’a seferler düzenlemek istiyoruz ve görüşmelerimiz devam ediyor. İmkânımız olursa İsrail Hayfa Limanına da sefer düzenlemek istiyoruz. Suriye ile barış sağlanırsa da Lazkiye’ye de gitmek isteriz. Cumhuriyetin ilanından sonra Hatay’ın bir deniz sınır kapısı oldu, gururluyuz” dedi.

Sefer yapan feribotların uluslararası kurallar gereğince kış döneminde Akdeniz’deki hava şartları nedeniyle yolculuk yapmasına izin verilmediğini vurgulayan Savaş, HADO iskelesinde yeni düzenlemeler yapılarak Nisan-Mayıs aylarında yeniden seferlerin başlaması için hazırlıkların sürdüğünü kaydetti. 

“EXPO’YU YEDİ AYDA 2 MİLYON 150 BİN İNSAN ZİYARET ETTİ”

EXPO 2021’in Hatay’a çok olumlu şeyler kattığını açıklayan Savaş, “  EXPO sayesinde Hatay’ın tanınırlığı ve turizmi arttı. Hatay kültürel ve eğitsel faaliyetlerin merkezi oldu. Ayrıca alanlarımızda eğlence faaliyetleri de gerçekleştiriliyor. Biz bu durumdan dolayı çok mutluyuz. EXPO’yu yedi ayda 2 Milyon 150 binin üzerinde insanımız ziyaret etti. EXPO Hatay’ın vazgeçilmez bir parçası oldu olmaya da devam edecek. Biz EXPO’da düşündüğümüzden çok daha fazlasını yaptık. Bundan sonraki süreç içerisinde de yapmaya devam edeceğiz. EXPO yapacaklara tavsiyem kalıcı eser yapsınlar, çiçek ve bitki ekip altı ay sonra oraları terk etmesinler. Çünkü EXPO şehrin tanıtımına katkı sağlayacak önemli bir alan” diye konuştu.

“SIĞINMACI SORUNUNUN ARTIK ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Suriye’de yaşanan savaş ortamından kaynaklı olarak şehrin ekonomik anlamda sıkıntıları yaşadığını da belirten Başkan Savaş şöyle konuştu:

“ Suriye’deki 12 yıllık yaşanan savaştan dolayı göç dalgası, sığınmacıların gittikçe artması ve kaçak sığınmacılarının da gelmesiyle Hatay sosyolojik, psikolojik eve ekonomik anlamda müthiş sıkıntılar yaşadı. Bu durum gittikçe zirveye çıktı. Ben Antakya Belediye Başkanı olduğumda da bunu fark etmiştim ve herkesle birlik ve beraberlik toplantıları yapmıştım. Bizim insanlarımız ensar muhacir kültürünü biliyor fakat bu durumun artık çözülmesini istiyoruz.  

Ama artık pastamız daralmaya ve ekonomik sığlık sorunlar getirmeye başladı. Suriye’en 14 ülkeye 250 tır ihracat yapardık. Şu anda bu durum sıfıra düşmüş durumda. Sadece gemilerle 20-25 günde 100 konteyner gönderebiliyoruz.”

“SURİYELERİN OYLARI BİR İLÇE KADAR ARTTI”

Suriyeli seçmen sayısının da gittikçe arttığına dikkat çeken Savaş, “ Bizim 2019 seçimlerinde 13 bin Suriyeli seçmenimiz vardı şimdi ise 24 bin seçmenimiz var. Bizim bu üç buçuk yıllık süreçte seçmen sayımız yüzde 5 artmasına rağmen Suriye’den gelen kardeşlerimizin sayısı yüzde 85 arttı. Ortalama olarak bir ilçe kadar oyları arttı” diyerek ileriki zamanlarda yaşanabilecek sorunları anlattı.

İktidarın bir an önce Suriye ve sığınmacı sorununu çözmesi gerektiğini de söyleyen Lütfü Savaş,  barış konusunda bir an önce adım atılması gerektiğini ve Hataylılar olarak en çok bunu istediklerinin altını çizdi.

“AMACIMIZ HATAY’IN TURİZMİNE KATKI SAĞLAMAK”

Antakya’daki restorasyon çalışmaları hakkında önemli bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “ Sadece Antakya’da 150 tane tarihi yapı var. Bir kısmını restore ediyoruz. Sokak sağlıklaştırması konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız bölgeye turist kazandırmak ve Hatay’ın turizmine katkı sağlamak” dedi.

“HERKESİ HATAY’A BEKLİYORUZ”

Hatay’da birçok rengin bir arada kardeşçe yaşadığını da sözlerine ekleyen Savaş, “Hatay’ın müthiş bir birikimi var. Ama bugüne kadar üstü tozla örtülmüş ve kimse tozları kaldırmak için uğraşmamış. Hatay ayrıca ilklerin olduğu bir şehir. Hatay’ın her yemeği müthiş bir lezzete sahip. UNESCO tarafından tescillenen bir iliz” diyerek herkesi Hatay’a davet etti.

“ÜLKEMİZİ YÖNETME KABİLEYİTİNE SAHİBİZ”

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda sorulan soruya da yanıt veren Lütfü Savaş, “Bu iş istenmez hak edilir. 40 yaşını geçmiş ve üniversite mezunu herkes Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu devletin en üst makamında kendi ülkesini yönetmek isteyebilir. Bugüne kadar çok iş yaptık ve müthiş tecrübelerimiz var. Genel başkanımız adaysa bize onun yanında olmamız düşer. Sonuna kadar yanında oluruz. 6’lı masadaki liderler bizim adımızı tercih ederlerse ülkemizi yönetme kabiliyetine sahibiz ve tabi ki bundan onur duyarız” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org