Hatay TV Haber

SAVAŞ: ÇOK GÜZEL HİZMETLER YAPTIK YAPMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ

Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon programının canlı yayın konuğu oldu.

SAVAŞ: ÇOK GÜZEL HİZMETLER YAPTIK YAPMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ
13 Ocak 2023 - 12:21

Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon programının canlı yayın konuğu oldu.

Programın başında A.Hatayspor’ın maçlarını her zaman takip ettiğini söyleyen Savaş, takıma destek verdiğini ve Hatay Büyükşehir Belediye Spor Kulübünün 13 tane Süper Lig’e yükselen takımı olduğunu söyledi.

“EĞER BELEDİYENİN İMKANLARNI HİZMET EDECEĞİNİZ NOKTALARA HARCARSANIZ KİMSE SİZİ ELEŞTİRMEZ”

A.Hatayspor’a yapılan finansal destek ile alakalı sorulan soruyu da yanıtlayan Savaş, “ Kurumsal ekonomi ile futbol takımı ekonomisini bir tutmazsanız kimse sizi eleştirmez. Eğer belediyenin imkânlarını hizmet edeceğiniz noktalara harcarsanız kimse sizi eleştirmez. Ama şu var ki belediye başkanısınız, kanaat önderlerinden, iş adamlarından destek bulma şansınız daha fazla oluyor. Bunu direkt kulübün hesabına yatırdıktan sonra o hesap denetlenebilir olduktan sonra problem yok” dedi.

“SPORA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Sporun Hatay’ı birlik ve beraberliğine çok önemli katkı sağladığının da altını çizen Başkan Savaş, “ süper ligde 13 tane belediyemizin takımımı ve bireysel sporlarımız var. Belediyemizin 26 branşın aynı anda spor yapabildiği modern bir spor kompleksi var. Spor toplumu hamur gibi yoğurarak birlik, bütünlük ve huzur içinde yaşamak için önemli bir etken. Bu yüzden de spora çok önem veriyoruz. Sadece profesyonel takımlara değil amatör takımlara ve sivil insanlarımızın spor yapmasını önemsiyoruz” diye konuştu.

SAVAŞ YAPILAN HİZMETLER HAKKINDA DA ÖNEMLİ BİLGİLER PAYLAŞTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri hizmetler hakkında da bilgiler paylaşan Savaş şöyle dedi: Hatay’da iki tane arıtma tesisi vardı bunun üstüne 13 tane daha ekledik. Kanalizasyondan yağmur suyu hatlarına kadar çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Köylerin hiçbirinde asfalt yoktu. Büyük bir spor kompleksi yaptık. Tarihi dokularla turizme katkı sağladık. Asi Nehrimizi de rehabilite ettik. Hatay’ı UNESCO tarafından tescilli Gastronomi Şehri yaptık. Hatay’ın Türkiye Cumhuriyetine katıldıktan sonra ilk defa sınır kapısı oldu ve HADO’yu Hatay’ın ekonomisine de, huzuruna da katkı sağlamak için yaptık” dedi. EXPO 2021’in Hatay’ın ekonomiden eğitime, ticaretten turizme kadar birçok katkısı olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Savaş, kısa süre içerisinde 2 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladıklarını ve EXPO alanlarının her zaman hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Savaş, Türkiye’deki işsizlik, enflasyon, gelir dağılımındaki problemler ve sığınmacılar dolayısıyla Hatay’ın da oldukça etkilendiğini belirtti. Suriyeli sığınmacıların Hatay’a yaratmış olduğu sıkıntılar hakkında da açıklama yapan Savaş, doğum oranlarının oldukça fazla olduğunu, bulaşıcı hastalıkların çoğaldığını ve çocukların eğitimsizliğinin ileride çok büyük sorunlara da yol açacağını açıkladı.

“ULUSLARARASI HUKUK GÜVENCESİ VE BARIŞ ANTLAŞMALARININ YAPILMASI LAZIM”

Suriye’deki savaşın bir an önce son bulması gerektiğini ve barış istediklerini vurgulayan Savaş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi en kötü barış en iyi savaştan iyidir. Biz düne kadar bu insanlarla kardeş gibiydik. Başka ülkeler ile barışabiliyorken kendi din kardeşlerimiz ve akrabalarımız ile neden küsüz anlamış değilim. Bu insanların gidebilmeleri için uluslararası hukuk güvencesi ve barış antlaşmalarının yapılması lazım. Oradaki ülkelerin başkanları bunu sağlaması lazım .Birçok devletin hareket etmesi ile bu sorun çözülür” diyerek sığınmacı sorunun Türkiye ve Hatay’da çok ciddi sorunlar yarattığını söyledi.

“DEVLETLERİN BARIŞ ADINA ÖNEMLİ ADIM ATMALARI LAZIM”

Antakya Belediye Başkanı olduğu zamanlarında bu konu için binlerce toplantı yaptığını da anlatan Savaş, “Belediye başkanları, muhtarlar ve kanaat önderleri ile bu konuları görüştüm. Hatay’da empati, sempati ve sevgi zinciri rahatça oluşabiliyor. Bizler insanları ötekileştirmiyoruz. İnsanların mağduriyetinin giderilmesi devletlerin kendi aralarında bir şeyler yapması lazım. Bu zaman kadar Hatay olarak sağlıklı bir şekilde götürdük ama bu saatten sonra devletlerin iletişimin hızlanması ve barış adına önemli adımların atılması lazım” dedi.

“ GENEL BAŞKANIMIZIN ADAY OLDUĞU YERDE BİZE DESTEK VERMEK VE ONUN YANINDA OLMAK DÜŞER”

Cumhurbaşkanlığı adayı ile ilgili de soruları da yanıtlayan Başkan Savaş, “ Sayın genel başkanımızın aday olduğu yerde bize destek vermek ve onun yanında olmak düşer. Aile terbiyemiz ve siyasi terbiyemiz bunu gösterir. Ama cumhurbaşkanımız aday olmayacaksa sayılı isimlerin arasında benim ismimin geçmesinden onur duyarım. Herkesin onur duyacağı bir makam bizim için de kutsaldır” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org