Hatay TV Haber

SAMANDAĞ KADIN KOOPERATİFİ İDDİALARI YALANLADI

S.S. Samandağ Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi yönetimi, ilçede Türkiye’nin ilk gastronomi köyü olma özelliği taşıyan projenin tadilatı esnasında yaşanan olaylar ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

SAMANDAĞ KADIN KOOPERATİFİ İDDİALARI YALANLADI
26 Temmuz 2023 - 16:52

S.S. Samandağ Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi yönetimi, ilçede Türkiye’nin ilk gastronomi köyü olma özelliği taşıyan projenin tadilatı esnasında yaşanan olaylar ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Gastronomi köyü içerisinde çadırda kalan vatandaşların tadilat yapılacağı bildirilmesine rağmen yerlerinden çıkmaması sonucunda meydana gelen hadiselerle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Samandağ Gastronomi Köyü’ne kabul edilen depremzedelerin 6 ay sonra tahliyesiyle ilgili çarpıtılmış iddialara ilişkin zorunlu açıklamadır: Gastronomi Köyü, S.S. Samandağ Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi tarafından yapılmış özel bir teşebbüstür.  Belediyeye ait arsa ihale yoluyla 25 yıllığına kiralanmış ve her yıl kirası ödenmektedir. Arsa üzerinde yapılan 24 konukevi ve 8 işyeri tamamen kooperatif bütçesiyle yapılmıştır.   Samandağ Belediyesi, Kooperatifte hissedardır. Ancak tek başına karar verici değildir. Kooperatifin 49 paydaşı ve Yönetim Kurulu vardır.  Belediye başkanı depremden hemen sonra çadır sıkıntısının had safhada olduğu sıralarda,  vatandaşa yardımcı olabilmek amacıyla yetkisi olmadığı halde inisiyatif kullanmış ve gastronomi konutlarını depremzedelere açmıştır. Kooperatif ortaklarının büyük çoğunluğu evleri yıkılmış, konteyner Kentlere yerleşmiş, memleketten göçmüş olduğu halde bu duruma anlayış göstermiş, kooperatifin de dayanışmaya katkısı olsun istemiştir. 6 aydır klimalar, televizyonlar, şofbenler çalışıyor elektrik ve su faturaları kooperatif adına birikmektedir. Ortaklarımız bunu da anlayışla kabul etmişlerdir. Ancak Bütün bunların ötesinde ve en önemlisi, Gastronomi Köyü, Hatay’ın mutfak kültürünün dünyaya tanıtılması ve kadın istihdamının öne çıkarılması açısından iki defa “Türkiye birinciliği ödülü” almış çok özel bir projedir.

CEMRE GAZETESİ’NİN YAYININI KINIYORUZ

Bu proje Nisan ayında faaliyete girecekken, 6 Şubat depremiyle hasar görmüş ve sekteye uğramıştır. Basın yoluyla defalarca destek aradık ve nihayet, belediye başkanımızın da katkısıyla uluslararası yardım fonu olan KEDV OXFAM sesimizi duydu, projemizi yeniden ayağa kaldırmak için 27/03/2023 tarihinde kooperatifimizle işbirliği protokolü imzaladı. Bu protokol hem kooperatifimiz için hem bölgemiz için bir şanstır.  OXFAM, tadilat işine başlamak için o günden beri depremzedelerin tahliyesini beklemektedir. Defalarca ziyaret edip durumu anlattığımızda, bir kısım depremzede durumu anlayışla karşılayıp, minnet duygularını ifade ederken, bir kısmı da “Konteyner Kente geçersek 3.000 – 5.000.- TL kira yardımımız kesilir, evlerimiz yapılıncaya kadar asla buradan çıkmayacağız” şeklinde bir ifade kullanmıştır.  Aynı zihniyet, Cemre Gazetesi’nin gazıyla hem Belediye başkanımıza, hem kurucu Ortağımıza ağza alınmayacak hakaretlerle cüret etmişlerdir. Türkiye’nin ilk Gastronomi Köyü olma özelliği ile bölgemizin tanıtımına, genç ve kadın istihdamına öncü olacak örnek bir proje, aynı zihniyet tarafından defalarca baltalanmıştır.  Hala da baltalanmaya çalışılmaktadır. Kooperatif tüzel bir kuruluştur. Kendine ait ortakları ve yönetimi vardır. Belediye Başkanı kooperatifin sahibi değildir. Bizler kooperatif olarak, Enerjisa’ya tadilat başlatacağımızı ve güvenlik gerekçesiyle elektriğin kesilmesi gerektiğini bildiren dilekçeyi verdiğimizi iki ay önceden beri, her bir depremzedeye tekrar tekrar bildirdik.  Kimseyi oldubittiyle karanlıkta bırakmadık. Çıkmaya asla niyeti olmayanlar, devlet yetkililerimiz tarafından hemen bitişikteki konteyner kente veya uygun görülen başka bir yere yerleştirileceklerdir. Tadilatımızın uluslararası kaynak fonu olan hibesi iptal edilmeden fiziki şartları sağlamak, binaları hibe kuruluşuna boş olarak teslim etmek zorundayız.  Aksi halde milli bir servet ziyan olacaktır. Basının görevi bilgiyi halka aktarmaktır. İftira atmak, birilerini gaza getirip hakaret ettirmek değildir.  Kooperatif olarak, Cemre Gazetesi’nin realiteden uzak bu iftira ve hakaret dolu asılsız yayınını kınıyor, hakkında, Savcılığa Suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org