Hatay TV Haber

ÖZHASEKİ: “YERİNDE DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI ADIM ADIM DENETLEYECEĞİZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “11 ilimizdeki afet dönüşüm sürecinin her bir safhasını, adım adım denetleyeceğiz” dedi.

ÖZHASEKİ: “YERİNDE DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI ADIM ADIM DENETLEYECEĞİZ”
09 Temmuz 2023 - 15:41

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bilim insanlarımızın uyarı ve tavsiyelerini sonuna kadar dikkate alıyor; çok önemli ve değerli buluyorum. Hiç kimse merak etmesin; 11 ilimizdeki afet dönüşüm sürecinin her bir safhasını, ruhsattan meskene kadar her bir adımı, belirttiğimiz dört kırmızı çizgiden ödün vermeden adım adım denetleyeceğiz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Yerinde Dönüşüm Projesi”nde bilim insanlarının tavsiyelerini dikkate aldıklarını bildirdi.

Bakan Özhaseki, deprem bölgesinin hızla ayağa kaldırılması için 15 Temmuz’da uygulamaya geçirecek olan Yerinde Dönüşüm Projesi’nin tüm aşamasını Bakanlık olarak denetleyeceklerini ifade ederek, “Bilim insanlarımızın uyarı ve tavsiyelerini sonuna kadar dikkate alıyor; çok önemli ve değerli buluyorum. Hiç kimse merak etmesin; 11 ilimizdeki afet dönüşüm sürecinin her bir safhasını, ruhsattan meskene kadar her bir adımı, belirttiğimiz dört kırmızı çizgiden ödün vermeden adım adım denetleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Bakan Mehmet Özhaseki, afet bölgesindeki inşa sürecini hızlandıracak ve bölgeyi yeniden ihya edecek olan Yerinde Dönüşüm Projesi’nin vatandaş nezdinde büyük teveccüh gördüğünü belirtti. Konutlar için 500 bin lira hibe ve 500 lira kredi, işyerleri için 250 bin lira hibe 500 bin lira kredi içeren projenin gördüğü ilgiden memnuniyetini dile getiren Özhaseki, kamuoyunda oluşabilecek iyi niyetli kaygıları giderecek bütün tedbirlerin alındığını belirtti. 

Proje ile ilgili bilim insanlarının görüşlerine de önem verdiklerini dile getiren Özhaseki, “Bilim insanlarımızın uyarı ve tavsiyelerini sonuna kadar dikkate alıyor; çok önemli ve değerli buluyorum. Hiç kimse merak etmesin; 11 ilimizdeki afet dönüşüm sürecinin her bir safhasını, ruhsattan meskene kadar her bir adımı, belirttiğimiz dört kırmızı çizgiden ödün vermeden adım adım denetleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

BÖLGEDE KURULACAK OFİSLERLE İNŞAATLAR TAKİP VE KONTROL EDİLECEK

Proje doğrultusunda hibe ve kredileri ise, inşaatların hak ediş seviyelerine göre vererek, inşa aksamalarının da önüne geçeceklerini belirten Bakan Özhaseki, “Bölgede kurduğumuz ‘Yapım ve Dönüşüm Ofisleri’ ile takip edip, kontrol edeceğiz. Eğer taahhüt edilen inşaatlarda bir aksama olursa Bakanlığımızın ve ülkemizin yüz akı TOKİ’miz devreye girerek inşa faaliyetini tamamlayacak. TOKİ bu sürecin en büyük güvence noktası olarak hazır bulunacak. Vatandaşlarımız güvenli konutlarına yerleşene kadar bölgeden ayrılmayacağız. İnşallah 11 ilimizde afetlere dirençli yapıları hep birlikte inşa edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org