Hatay TV Haber

MULLAOĞLU: 24 TEMMUZ “BASIN BAYRAMI” KUTLU OLSUN

CHP Hatay Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Av. Servet Mullaoğlu, basın emekçilerinin “Basın Bayramı”nı kutladı.

MULLAOĞLU: 24 TEMMUZ “BASIN BAYRAMI” KUTLU OLSUN
24 Temmuz 2023 - 19:09

CHP Hatay Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Av. Servet Mullaoğlu, basın emekçilerinin “Basın Bayramı”nı kutladı.

Mullaoğlu yayınladığı mesajda, “24 Temmuz günü, Osmanlı İmparatorluğunda İkinci Meşrutiyetle birlikte gazetecilerin, yayıncıların olağanüstü bir dayanışma göstererek gazetelerine, matbaalarına görevlerini yapmaya gelen sansür memurlarını içeriye sokmadıkları ve ertesi gün gazetelerin ilk kez sansürsüz yayınlandığı gün,  “Gazeteciler ve Basın Bayramı” günü olarak kutlanmaktadır. Ancak basın emekçilerimizin yaşadığı baskılar, gözaltılar ve tutuklamaların yoğun olarak yaşandığı günümüzde, ülkemizde gerçek anlamda kutlanacak bir “Gazeteciler ve Basın Bayramı’ndan” söz etmek mümkün değildir. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165’inci sırada yer almıştır. RSF’ye göre Türkiye, “sorunlu” kategoriden “vahim” kategorisine geçmiştir. Medyanın yüzde 90’ının iktidarın kontrolünde olduğu bir ortamda basın özgürlüğünden söz etmek mümkün olmadığı gibi sayıları her geçen gün azalan özgür ve tarafsız haber yapmaya çalışan gazeteciler de acımasız baskı, şiddet ve her türlü hak ihlaline maruz kalmaktadır. Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) raporuna göre son bir yılda en az 96 gazeteci fiziksel saldırıya uğramış, 43 gazeteci sözlü olarak tehdit edilmiş, 97 gazeteci gözaltına alınmış ve 32 gazeteci tutuklanmıştır. Ülkemizin özellikle muhalif toplum kesimlerinin tamamı ağır baskılarla karşı karşıya iken demokrasiden, insan haklarından, basın özgürlüğünden ve demokratik seçimlerden söz etmek mümkün değildir. Gazetecilerin özgürce haber yapabildiği, halkı doğru bilgilendirdiği her türlü baskının ve sansürün ortadan kalktığı günlerin mücadelesini hep birlikte vereceğiz ve o gün gerçek anlamda “Gazeteciler ve Basın Bayramını” kutlayacağız” ifadelerini kullandı.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org