Hatay TV Haber

Hayzaran: Narenciyede Katma Değer yaratmalıyız

HAYZARAN: NARENCİYEDE KATMA DEĞER YARATMALIYIZ

Hayzaran: Narenciyede Katma Değer yaratmalıyız
09 Ocak 2023 - 11:23

HASİAD Başkanı Av. Murat Hayzaran, Hatay’da çokça yetiştirilen narenciye ürünlerinden katma değer üretilmesi gerektiğini belirtti.

Narenciye üretiminde dünya 7.’si olan Türkiye’nin önemli narenciye üreticisi illerinden olan Hatay’da üreticilere daha fazla kazanç sağlanması ve istihdam oluşturulması için bunu şart olduğunu kaydeden Hayzaran açıklamasında; “Narenciye üretiminde dünya 7’cisi, ihracatında ise miktar bazında dünya 3’cüsü olan ülkemiz endüstriyel narenciye ürünleri pazarından maalesef hak ettiği kazancı elde edememektedir. Narenciye cenneti ülkemiz Türkiye narenciye ihracatında miktar bazında 3’üncü sırada bulunmasına rağmen değer bakımından elde ettiği gelir ile listenin 5’inci sırasında bulunan ve kendi toprakları narenciye yetiştirmeye uygun olmadığından aralarında ülkemizin de bulunduğu farklı ülkelerden narenciye ithal eden Hollanda’dan sonra maalesef 6’ıncı sırada yer almaktadır. Narenciye üretimi kadar üretilen ürünleri katma değerli hale getirip pazarlayabilmek, markalaştırmak ve ihraç etmek kritik öneme sahiptir. Bu üretimin, daha fazla katma değer yaratması için üreticimizin örgütlenmesi ve işlenmiş ürüne yönelik yatırımların yapılması ve desteklenmesi şarttır.

YENİ TARIM POLİTİKALARINA İHTİYAÇ VAR

Zeytin, narenciye, domates ve buna benzer üretimini yaptığımız ürünler katama değer yaratılmadan daha çok dökme olarak ihraç edildiğinden ve özellikle de bu konjonktürde maliyetler de çok yüksek olduğundan üretici maalesef bir şey kazanamamakta ve üretime küsmektedir. Akdeniz’in ve Akdeniz’in incisi Hatay’ımızın güzel ikliminde yetişen narenciye zengini ülkemizde ise, narenciye ile ilişkimiz artık sıkma portakal suyu içmenin ötesine geçmelidir. Meyve suyunun yanı sıra Marmelat, Reçel, Konserve, Jöle, Kurutulmuş meyve gibi işlenmiş ürünlerin özellikle de İtalya ve İspanya örneğinde olduğu gibi narenciye ürünlerinin kabuklarından standart işlemler sırasında da elde edilecek “citrus oil” ile narenciyeye katma değer katılarak üreticimizin geliri de artacaktır. Böylece standart limon ve portakallardan da yağ alınarak kozmetik ve ilaç endüstrisinde katma değer yaratılmış olacak sonuç olarak hem işsizliğe hem ihracata katkı sağlanabilecektir. Narenciye üretiminin, üreticilerimize daha fazla katma değer sağlaması için, Narenciye İşleme ve Paketleme ve Kurutma Tesislerinin, Soğuk Hava Depolarının açılması, desteklenmesi, üreticimizin örgütlenerek kaybettiğimiz geleneklerimizin yeniden keşfedilmesi, yeniliklere açık olunması ve kendimize özgü bir model oluşturulması gerekmektedir. Narenciye Türkiye’nin tarımda katma değer ve marka yaratabileceği önemli bir alan olup bu fırsat ve potansiyeli elde edebilmenin yolu tıpkı diğer ürünlerde de olduğu gibi doğru planlama ve stratejiden geçecektir. Bu konuda yeni tarım politikalarına ihtiyacımız vardır” ifadelerini kullandı.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org