Hatay TV Haber

HATAYLILAR ANITKABİR’DEN HAYKIRDI;  ‘HATAY ÖZEL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN!’

Deprem sonrası Ankara’ya göç eden Hataylılar, Hatay’ın özel gününde Anıtkabir’de atasının huzuruna çıktı ve buradan devlet büyüklerine seslendi.

HATAYLILAR ANITKABİR’DEN HAYKIRDI;  ‘HATAY ÖZEL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN!’
24 Temmuz 2023 - 10:28

Deprem sonrası Ankara’ya göç eden Hataylılar, Hatay’ın özel gününde Anıtkabir’de atasının huzuruna çıktı ve buradan devlet büyüklerine seslendi.

Hatay’ın Anavatan’a katılışının 84’üncü yıldönümü deprem felaketinin gölgesinde kutlanıyor. Deprem sonrası evlerini ve yakınlarını kaybederek başka şehirlere göç etmek zorunda kalan Hataylılar bu özel günde memleketlerini unutmadı. Ankara’da yaşayan Hataylılar bir araya gelerek bu özel ve anlamlı günde Antıkabir’de Ata’nın huzuruna çıktı.

Hataylılar adına burada bir açıklama yapan şair-yazar ve eğitimci Nebih Nafile, depremin yol açtığı felaketi hatırlattı.

Atatürk’ün Hatay’a dair çabasını da vurgu yapan Nafile, ilimizin özel afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.

BÜYÜK ACILAR YAŞADIK!

Nafile, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz Hataylılar büyük bir aileyiz. Her yerde şartlar ne olursa olsun bir araya gelmeyi başarabiliyoruz. Yaşadığımız 6 Şubat asrın felaketi olarak tanımlanan depremden sonra her birimiz memleketimizin farklı yerlerine dağıldık. Çünkü evimiz, iş yerimiz, doğup büyüdüğümüz yurdumuz yok. Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan, Hassa yok oldu. Büyük acılar yaşadık. Bugün 23 Temmuz 2023… Her yıl coşkuyla kutladığımız bu kutlu günü cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda, Anıtkabir’de Hatayspor ve Hatay sevdalısı hemşerilerimizle bir araya gelerek Hatay’ımızın ana vatana katılışının 84. yıl dönümünü kutluyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü, Hatay Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve emeği geçenleri şükranla anıyoruz. Yüce insan Atatürk; ‘Kırk Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalamaz’ diyerek Hatay’ımızı sahiplenmiş, bizlere emanet etmiştir. En güzel bir şekilde korumak, tekrar ayağa kaldırmak hepimizin görevi. Ankara’da yaşayan Hataylılar olarak hep bir ağızdan bir dileğimiz var. Hatay, özel afet bölgesi ilan edilsin” diye konuştu.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org