Hatay TV Haber

HATAY VALİLİĞİ YENİ KONUT PROJELERİNİ DUYURDU

Hatay Valiliği deprem bölgesinde uygulanacak olan yeni konut projelerine yönelik bir açıklama yayınladı.

HATAY VALİLİĞİ YENİ KONUT PROJELERİNİ DUYURDU
20 Temmuz 2023 - 18:47

Hatay Valiliği deprem bölgesinde uygulanacak olan yeni konut projelerine yönelik bir açıklama yayınladı.

Açıklamada yerinde dönüşüm projesine dair detaylar, kredi ve hibe imkanları ve başvuru ile ilgili detaylı açıklamalara yer verildi. Valilikten yapılan açıklamada; “Deprem bölgesi olan ilimizin ihya ve inşasında YENİ BİR DÖNEM başlıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 17 Temmuz’da başlattığı ‘YERİNDE DÖNÜŞÜM’ projesiyle şehrimizi yeniden ayağa kaldırıyor. Yerinde Dönüşüm projesiyle deprem bölgesinde yaraların daha hızlı sarılması için Bakanlığın denetiminde yerinde dönüştürülecek konutlara 500 bin TL hibe, 500 bin TL kredi; işyerlerine ise 250 bin TL hibe, 250 bin TL de kredi desteği verileceğini açıkladı. Krediler, 2 yılı ödemesiz 10 yıl vade ve sıfır faizle kullandırılacak. Başvurular ‘e-Devlet’ üzerinden yapılacak. Vatandaşlar, Çağrı Merkezi ALO 181’den Yerinde Dönüşüm projesiyle ilgili bilgi alabilecek.

KONUTLARDA 500 BİN İLE 800 BİN LİRA ARASINDA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

17 Temmuz’da hayata geçirilen proje ile depremzedelere, konut ve işyerlerini Bakanlığın denetiminde yerinde yapmaları için hibe ve kredi desteği imkanı sunulacak. Konutlar için 500 bin TL, işyerleri için ise 250 bin TL hibe verilecek. Konut büyüklüklerine göre 500 bin TL ile 800 bin TL arasında ve işyeri büyüklüklerine göre de 250 bin TL ile 500 bin TL arasında da kredi kullanabilecek. Brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar olan konutlar için açılan kredi tutarı 500 bin TL, 101-150 metrekare konutlar için açılan kredi tutarı 700 bin TL, 151 metrekareden büyük olan konutlar kredi tutarı 800 bin TL olacak. İşyeri kredileri ise, brüt inşaat alanı 50 metrekare için kredi tutarı 250 bin TL, 51–100 metrekare arası olan işyerleri için kredi tutarı 400 bin TL, 101 metrekareden büyük olan işyerleri için kredi tutarı 500 bin TL olacak. Krediler, 2 yılı ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz olacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK

Yerinde Dönüşüm projesindeki hibe ve kredi desteğine başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Vatandaşlar, Çağrı Merkezi ALO 181’den Yerinde Dönüşüm projesiyle ilgili detaylı bilgi alabilecek. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait iki gezici tır da Yerinde Dönüşüm projesi hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapmak amacıyla bölgede hizmet verecek.

HAK SAHİPLERİ NASIL FAYDALANACAK?

Birden fazla dairesi olup da evli çocukları bu dairelerde oturanlar da hak sahibi sayılacak. Binanın tamamına sahip olan vatandaşlar da bir dairesi için hibe alabilecek, diğer daireler için ise 3 daireye kadar kredi kullanabilecek.

TOKİ’NİN GÜVENCESİNDE OLACAK

Müteahhitler ve arsa sahiplerine destek olmak için Bakanlıkça ‘tip’ sözleşmeler hazırlanacak. İşin gecikmesi ya da tamamlanamaması durumunda uygulanacak yaptırımlar belirlenecek. Vatandaşların hakları sonuna kadar korunacak. İnşaatların aksaması durumunda konutların veya işyerlerinin inşaatını TOKİ tamamlayacak.

TÜM AŞAMALARI BAKANLIĞIN DENETİMİNDE OLACAK

İlimizdeki inşa ve ihya çalışmalarının bütün safhaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetiminde olacak. Yine ilimizde kurulan Yapım ve Dönüşüm Ofisleri aracılığıyla da takip edilecek.

İLİMİZDE 6 YAPIM VE DÖNÜŞÜM OFİSİ KURULACAK

Yapım ve Dönüşüm Ofisleri, depremden etkilenen ilimizde 17 Temmuz’dan itibaren Antakya, Defne, İskenderun/Belen, Kırıkhan, Samandağ ve Hassa olmak üzere 6 noktada hizmet vermeye başlamıştır.

SIFIR TOLERANS UYGULANACAK

Fay hatlarının, fay kırıklarının üzerinde yapılaşma olmayacak. Sıvılaşmanın olduğu zeminlerde yapılaşmaya izin verilmeyecek. Dere yataklarında imara izin müsaade edilmeyecek. Mimarlık mühendislik hizmetlerinde sıfır tolerans uygulanacak. Yapılacak evler zemin artı 4 katı geçmeyecek.

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİNİN FAYDALARI

Yerinde Dönüşüm projesinin birçok faydası var. Maliyet avantajı sağlanacak, şehrin ekonomik hayatı canlanacak, yereldeki 140 kadar alt sektör harekete geçecek, yeni istihdam alanları oluşacak, şehirlere dönüşler hızlanacak, kadim mahalle kültürü canlanacak, yöresel sivil mimari tasarım çeşitliliği artacak ve deprem bölgelerindeki yapım ve dönüşüm dönüş hızlanacak” denildi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org