Hatay TV Haber

HASSA’DA KANALA İNEN 77 HAYVAN TELEF OLDU

Hatay’ın Hassa ilçesinde zehirli ilaç kutularının karıştığı sulama kanalına giren 77 küçükbaş hayvan telef oldu.

HASSA’DA KANALA İNEN 77 HAYVAN TELEF OLDU
15 Temmuz 2023 - 16:23

Hatay’ın Hassa ilçesinde zehirli ilaç kutularının karıştığı sulama kanalına giren 77 küçükbaş hayvan telef oldu.

Bölgeye çok sayıda güvenlik gücü sevk edildi. Çevrede bulunan üzüm bağındaki ilaçlama çalışmasının ardından açıkta bırakılan zehirli ilaç kutularının kanal suyuna karıştığı, bu kanaldan su içen küçükbaş hayvanların zehirlenerek telef oldukları tespit edildi.

Bölgede geniş güvenlik önlemi alınırken, yapılan anonslar ile çevredeki vatandaşların bölgeye yaklaşmaları da önleniyor.

ZARAR TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “15.07.2023 tarihinde saat 11.36 da Tiyek Mahallesi sulama kanal boyunda küçükbaş hayvanların zehirlenerek telef olduğu ihbarı 112 AÇM tarafından AKOM’a bildirildi.

Vaka yerine itfaiye ve Zabıta ekiplerimiz ile AFAD, İlçe Tarım ekipleri, Jandarma ekipleri olay yerine ulaşmış, süratle çevre emniyete alınmış; bölgedeki ekiplerce sulama kanalına girilmemesi, suyla temas edilmemesi, hayvanların sulama kanalından uzak tutulması hususlarında uyarı anonsları sürekli olarak yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca Fen İşleri Dairemizden iş makinesi marifeti ile telef olan hayvanların tahliye işlemleri devam etmektedir.

Bölgeye AFAD zarar tespit ekipleri ulaşmış onlar da çalışmalara başlamıştır. İlk belirlemelere göre olayın üzüm bağının haşereye ve zararlara karşı bahçe zehirleme faaliyeti sonucunda çevrede açıkta bırakılan zehir ilaç kutularının kanal civarındaki su birikintisine karışması ve hayvanların bu suyla teması sonucu olduğu değerlendirilmektedir. Şuana kadar 77 küçükbaş hayvan telef olmuştur. Söz konusu konuyla ilgili araştırma çalışmaları devam etmektedir” denildi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org