Hatay TV Haber

GENÇKOL: YERİNDE DÖNÜŞÜM MAĞDURİYET YARATIYOR

MİSİAD Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay İl Başkanı Orçun Gençkol, deprem bölgesinde uygulanan yerinde dönüşüm uygulamasının depremzedeleri mağdur ettiğini belirtti.

GENÇKOL: YERİNDE DÖNÜŞÜM MAĞDURİYET YARATIYOR
10 Ağustos 2023 - 14:49

MİSİAD Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay İl Başkanı Orçun Gençkol, deprem bölgesinde uygulanan yerinde dönüşüm uygulamasının depremzedeleri mağdur ettiğini belirtti.

Başkan Gençkol, 500 Bin TL hibe ve 500 Bin TL kredi rakamının zamlardan dolayı yeniden gözden geçirilerek arttırılması gerektiğini belirtti. Gençkol açıklamasında; “Asrın felaketi diye nitelendiren ve en büyük yıkımın yaşanmış olduğu Hatay’da çok büyük bir mağduriyet daha başlıyor. Bilindiği üzere çevre ve şehircilik bakanımızın açıklaması ile yerinde dönüşüm projesi müracaatları başlamış oldu. Fakat yerinde dönüşüm projesi açıklandığı tarihten yerinde dönüşüm yapılacak olan inşaatların başlaması arasında uzun bir süre oluşacak gibi, zaten yerinde dönüşüm açıklandığı günden bugüne kadar başta yakıt olmak üzere birçok ürüne çok fahiş fiyatta zam yapılmıştır ve görünüyor ki bu zamlar devam edecektir. Bu zamlar inşaat maliyetlerini artırmış ve arttırmaya devam edecektir. Hükümetimiz güzel bir uygulama başlatarak yerinde dönüşüm projesinden yararlanacak vatandaşlar için 500 bin TL hibe ve 800 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağladı. (800 bin TL kredi olması için 150 M2 üzeri olması gerekiyor konutun 150 M2 altında olan konutlar 500 bin TL kredi alabiliyorlar) Bu bağlamda yerinde dönüşüm projesinin inşaatlarının başlama tarihleri de göz önünde bulundurularak bu rakamlarda bir revize yapılmalıdır.

EV VE ARSALAR TOKİ TARAFINDAN İSTİMLAK EDİLECEK

Yerinde dönüşüm projesinde verilen şu anki hibe ve kredi rakamları yapılacak olan daire maliyetini kurtarmayacak şekli almıştır. Depremde işini, evini kısaca her şeyini kaybetmiş uzun süredir çalışmayan ve maddi zorluklar yaşayan depremzedeler yapılacak dairelerine ek ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Yüzbinlerce depremzede zaten bu ek ödemeleri yapacak durumda değildir. Bu durum hem yerinde dönüşüm projesinin aksamasına hem de binlerce depremzedenin ev yapma imkanını kaybetmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı bizim hükümetimizden ricamız 500 bin TL hibe ve 800 bin TL kredi rakamlarının yerinde dönüşüm projesi açıklandığı tarih ve inşaatların başlaması arasında geçecek süre ve bu süre içerisinde yapılacak zamların inşaat maliyetleri arttıracağı göz önünde bulundurularak tekrardan değerlendirilmesi ve bu rakamların yükseltilmesi yönündedir. Aksi takdirde yerinde dönüşüm projesi istenildiği gibi bir sonuç vermeyecektir. Ayrıca TOKİ’den ev tercihinde bulunacak kişilerinde eski ev arsa hisseleri TOKİ tarafından istimlak edilecektir” ifadelerini kullandı.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org