Hatay TV Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsveç boşuna uğraşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup Toplantısında “İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuranın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATOya girmenize evet demeyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsveç boşuna uğraşma
01 Şubat 2023 - 16:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup Toplantısında “İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuranın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATOya girmenize evet demeyiz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FARKLI MESAJ VEREBİLİRİZ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATOya üyelik konusunda geçtiğimiz hafta “Biz icabında Finlandiyayla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiyayla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak ama Finlandiyanın da aynı yanlışı yapmaması lazım” açıklamasında bulunmuştu.

Ardından geçtiğimiz gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Güvenlik endişeleri nedeniyle NATOya üye olmak istediklerini de biliyoruz. Ama bir taraftan o iki ülkenin güvenlik endişelerini anlarken, Türkiyenin güvenlik endişesinin karşılanmaması kabul edilemez, o da terörle mücadeledir. Maalesef bu terör örgütleri FETÖ, PKK, PYD bu ülkelerde özellikle İsveçte yoğun bir mevcudiyeti var bunların. Sadece mevcudiyet değil çok faaliyet gösteriyorlar. Para toplama, terörizmin finansmanı aslında bu ona girer. Aynı zamanda insan devşirme, oralardan Iraktaki Kandil Dağına, Suriyeye insan devşiriyorlar, propaganda devam ediyor” demişti.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan üçlü muhtıraya işaret ederek, “Bu mutabakat muhtırasına göre, bu iki ülke bu tür faaliyetleri ülkesinde durduracak. Açık ve net. Biz ne fazlasını ne eksiğini istiyoruz” demişti.

“BEKLEMEYE SABRIMIZ VAR”

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da NATOya İsveç ile ayrı ayrı değil birlikte katılmayı arzu ettiklerini bildirmişti.

Haavisto, “Cumhurbaşkanı Erdoğanın dün akşamki konuşmasından anlıyoruz ki Türkiyede bizim NATO sürecimizi hızlandırmak yönünde bir görüş var.” diye konuşmuştu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı öte yandan hala NATOya İsveç ile beraber üye olmayı arzu ettiklerini, son 10 ayda ittifaka katılım konusunda olumla adımlar attıklarını belirterek, “İsveç, savunma ve dış politika alanında en yakın müttefikimiz” ifadesini kullanmıştı.

Haavisto, Türkiyenin NATO üyeliklerini onaylaması için ne kadar bekleyeceklerine ilişkin soruya, “Buna sabrımız var. Bunun için de ABD, İngiltere ve Avrupalı müttefiklerimiz dahil birçok ülke bize güvenceler verdi. Bu da beklemek için iyi bir neden. Bu ülkeler, başımıza bir şey gelirse bekleme listesinde olduğumuz için yardımımıza koşacaklarını söylediler. Bu güvenlik taahhütlerini aldık. Tabii ki bunlar NATOnun 5. Maddesi gibi değil ama bizim için çok önemli” yanıtını vermişti.

AVRUPADAKİ KURAN-I KERİM YAKMA EYLEMLERİ

İsveçte 21 Ocakta Türkiyenin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, Danimarkada da provokasyonlarına devam ederek Türk Büyükelçiliğinin karşısında Kuran-ı Kerim yakmıştı.

Hollandada ise ırkçı Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, 23 Ocakta Lahey kentinde Kuran-ı Kerim yırtmıştı.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hataytv.org